Lauku socioloģija
Kursa nosaukums: Lauku socioloģija
Valodas: Latviešu (kurss pieejams arī angļu valodā)
Ilgums: 9 akad. stundas
Mērķa grupa: Visi interesenti, kuri ir ieinteresēti uzzināt vairāk par lauku specifiku, lauku vidi raksturojošajiem aspektiem, kā arī par lauku kopienas attīstības iespējām.
Kursa mērķis: Studiju kursa mērķis ir apgūt starpdisciplināru un kompleksu pieeju (socioloģisku, ģeogrāfisku, antropoloģisku, lauku attīstības, vides u.c.) lauku sabiedrības un telpas izpētes teorētiskajām perspektīvām, mūsdienu izpētes metodoloģijai un aktuālajiem pārmaiņu procesiem. Studiju kursā maģistranti apgūs padziļinātas zināšanas par telpas, vietas un sabiedrības sintēzi lauku transformāciju un lauku attīstības kontekstā globālā, reģionālā un lokālā mērogā. Apgūstot socioloģiskos u.c. konceptus, teorijas, metodes, to pielietojumu, apgūstot starptautisko pieredzi, tiks iegūtas prasmes un iemaņas patstāvīgi veikt lauku pārmaiņu analīzi dažādu priekšlikumu un risinājumu izstrādei.
Studiju kursa ietvaros tiek sniegtas zināšanas par telpas, vietas un sabiedrības sintēzi lauku attīstības kontekstā globālā, reģionālā un lokālā mērogā, kā arī Izpratne par lauku pārmaiņu raksturojošiem indikatoriem, to multidisciplināru pielietojumu un dažāda veida problēmrisinājumiem. Studiju kursa ietvaros tiek veicinātas prasmes identificēt un analizēt dažādus lauku pārmaiņu aspektus, kā arī izstrādāt risinājumus, gan izmantojot dažādus uzskatāmus pasaules piemērus, gan rast inovatīvas idejas dažādiem lauku attīstības virzieniem.
Minimālai dalībnieku skaits grupā: 10
Pasniedzēja: asociētā profesore Dr.sc.soc., Līga Paula.
Maksa:
- Jelgavas grupā 44,00 EUR / personas.
- Izbraukuma grupai 64,00 EUR / personas.
- Attālinātajai grupai zoom platformā 25,00EUR / personas.
Tālākizglītības kursa mērķis ir rast atbildes uz sekojošiem jautājumiem:
- Kādi aspekti raksturo lauku sabiedrību?
- Ar kādiem izaicinājumiem saskaras mūsdienu lauku sabiedrība?
- Kas ir kontrurbanizācija?
- Kāda ir kultūras nozīme lauku attīstības veicināšanā?
- Kas ir viedie ciemati un kāda ir to loma lauku vides attīstībā?
- Kas ir endogēnā, neoendogēnā un nexogēnā lauku attīstība?
- Kādas ir lauku vides sociālais un organizātoriskais kapitāls?
Kursa saturs:
1 – Lauku socioloģija: konceptuāls pārskats. Lauku sabiedrības raksturojums
Saturs: Lauku socioloģijas būtība. Lauku sabiedrība kā lauku socioloģijas izpētes objekts 20. un 21.gs. Lauku sabiedrības raksturojums.
2 – Lauku transformācijas un jauni izaicinājumi lauku sabiedrībai
Saturs: Pārmaiņas laukos modernizācijas ietekmē, mūsdienu aktuālas lauku pārmaiņas: demogrāfiskās, ekonomiskās, politiskās, sociālās. Izaicinājumi lauku sabiedrībai depopulācijas saraušanās procesu ietekmē.
3 – Kontrurbanizācijas process un jaunienācēju laukos potenciāls
Saturs: Kontrurbanizācijas procesa būtība. Jaunienācēju laukos raksturojums, to ekonomiskais un sociālais potenciāls. Jaunienācēju integrācija laukos. Labās prakses piemēri.
4 – Kultūra kā ilgtspējīgas lauku attīstības instruments
Saturs: Kultūras nozīmes lauku attīstības procesos teorētiskie aspekti, izpētes aizsākums. Kultūras ekonomika laukos. Labās prakses piemēri.
5 – Viedo ciemu kustība
Saturs: Viedo ciemu koncepts, tā rašanās, raksturojums. Viedo ciemu kustības aizsākums Latvijā. Viedo ciemu pieredzes stāsti.
6 – Attiecībās sakņota vietas attīstība, sociālais un organizatoriskais kapitāls
Saturs: Endogēnā, neoendogēnā un nexogēnā lauku attīstība. Sociālais un organizātoriskais kapitāls. Attiecībās sakņota vietas attīstība. Iedzīvotāju iesaiste vietas attīstībā.
Kontaktinformācija un pieteikšanās:
Jolanta Millere
E-pasts: jolanta.millere@lbtu.lv
Projekta Nr. 2020-1-EE01-KA203-077886 "Kopīgās maģistra studiju programmas 'Lauku kopienu attīstība' ” izstrāde (ERASP12)